Časté otázky

Kdy a kde rekola jezdí?

Kola si půjčíte 24 hodin denně od 21. března do 21. listopadu. Od 22. 11. do odvolání (záleží na počasí) poběží v Praze, Brně, Olomouci a Českých Budějovicích zkušební zimní provoz s jiným ceníkem.

Rekola letos fungují v Praze, Brně, Českých Budějovicích, Frýdku-Místku, Liberci, Olomouci, Ostravě a Teplicích. Další města domlouváme.

Nemám telefon s iOS / Android - jezděte taky

Pokud vlastníte Windows Phone nebo jiný telefon s možností mobilního internetu, můžete si kola jednoduše půjčovat přes naši webovou aplikaci. V prohlížeči telefonu zadejte app.rekola.cz. Funguje stejně jako mobilní aplikace.

Parkování a zóna pro vracení

Ikonkou P jsou aplikacích vyznačená doporučená místa pro parkování (repointy). Jde o klasické cyklistické stojany po městě, kde se vám bude kolo nejlépe parkovat.

Pokud parkujete jinde, dbejte na to, ať kolo nepřekáží - místa jako zastávky MHD nejsou vhodná, kolo překáží vozíčkářům, kočárkům či nevidomým. Nevhodně zaparkovaná kola řešíme, špatně parkující uživatele napomínáme.

Zóna je dohodnutá oblast, kde můžou kola parkovat. V aplikaci na mapě je vynačena růžovým ohraničením. Vyjet mimo ní třeba na výlet můžete, jen pak kolo dovezte zase zpátky. Vrácení mimo zónu je možné za poplatek 320 Kč. Nemusíte se bát, aplikace vás na pokus o vrácení mimo zónu upozorní a doporučí vám kolo přemístit, ať nepřiplácíte.

Repointy i zónu průběžně rozšiřujeme a budeme rádi za tipy na nová místa.

Jízdy do 15 minut zdarma

Díky našemu partnerství s HelloBank! jsou jízdy do 15 minut i letos ve většině měst zdarma. Více o spolupráci.

Ač se to nezdá, 15 minut je na kole dostatečná doba na přesuny až kolem 3 km.

Jízdy zdarma na kartu Multisport

Přihlaste se nebo registrujte na app.rekola.cz a na stránce Platba a tarif zadejte číslo vaší Multisport kartičky. To je celé.

Díky ní můžete čerpat každý den 2 jízdy do 60 min na rekolech zcela zdarma. A k tomu stále navštívit i 1 vybrané sportoviště!

Půjčení více kol najednou

S měsíčním a ročním předplatným si nově půjčíte druhé kolo opakovaně zdarma do 60 minut (akce platí do konce října). V ostatních případech je zapůjčení druhého a dalšího kola zpoplatněno podle ceníku pro dané město.

Půjčit si můžete až 4 kola na jeden účet pro svou polovičku nebo kamarády přes mobilní aplikace nebo web app.rekola.cz. A to stejným způsobem, jakým si půjčujete první kolo.

Po půjčení prvního kola klepněte znovu na velké kolečko, opište číslo kola z rámu pod sedlem a obratem se vám zobrazí kód k zámku dalšího kola. Mezi koly můžete přepínat posunutím dolního proužku a odlišíte podle jejich názvu a čísla. Prvních 60 minut půjčení dalšího kola zaplatíte rovnou podle ceníku (akce HelloBank! platí jen pro 1. kolo), následně se jízda účtuje po 15 minutách.

Vracení je také jednoduché: klepněte na vrátit kolo, projděte procesem vrácení a následně akci zopakujte s dalším kolem.

Půjčení skateboardu v Praze

Skateboard (fakticky jde o cruiser boardy :)) si s účtem u Rekol půjčíte přes mobilní aplikaci Rekola nebo webový prohlížeč na moje.rekola.cz.

Stačí ke skateboardu přijít, opsat specifické 6ti místné číslo do aplikace a odemknout číselný zámek kombinací, kterou obratem dostanete.

Vypůjčení stojí 32 Kč za hodinu. Nevztahuje se na něj akce HelloBank! 15 minut zdarma ani jízdné přes Multisportku, naopak uživatelé Rekol s předplatným mají jízdy do 60 minut opakovaně zdarma. Po překročení 60 minut bude za každých dalších 15 minut účtováno 8 Kč.

Zámek doporučujeme v době využívání nechat zamknutý u stojanu, kde jste si skate půjčili.

Skateboardy je nutné vracet pouze na 3 speciálně vyznačená místa k cyklostojanům na Letné nebo u Stromovky (v aplikaci jako P s obrázkem boardu). Vracení mimo stojan je zpoplatněno 320 Kč.

Bezpečné uložení platební karty

Abyste mohli naši službu využívat, je nutné zadat do systému vaší platební kartu, z které jsou následně hrazené všechny vaše jízdy. Vaše karta je uložena v maximálně zabezpečeném prostředí banky a my ji nevidíme. O veškerých transakcích budete informování přímo v aplikaci.

Po registraci zadáte kartu bance, bezpečně přes platební bránu ČSOB. Na 1 Kč transakci se ověří, že karta funguje (korunu dostanete obratem zpátky). Kartu je potřeba zadat, i když jezdíte jen do 15 minut nebo na Multisportku pro případ, že byste přesáhli jízdy zdarma, chtěli půjčit víc kol najednou nebo si kolo rezervovat.

Náš partner, společnost Mastercard, podporuje oblast internetového nakupování a chce přinést majiteli uložené karty lepší uživatelskou zkušenost.

„Z průzkumů vyplývá, že většina lidí se domnívá, že ukládá svou kartu do aplikace či na stránky e-shopu. Tento omyl a z toho plynoucí strach zapříčiňují obavy majitelů karet ukládat karetní detaily v prostředí elektronických nákupů. Spoluprací s Rekoly chceme ukázat, že tyto obavy jsou zcela zbytečné,“ uvádí Josef Puczok garant projektu za společnost.

Rezervace kola

Aby vám s kolem před nosem někdo neodjel, můžete si jej na 15 minut rezervovat. V mapě si otevřete detail kola, které si plánujete půjčit. Klepněte na rezervovat a rezervaci potvrďte.

Hlášení problémů

Pokud na kole narazíte na jakýkoliv problém, budeme rádi, když ho přes tlačítko Přidat problém nahlásíte. A to během půjčení, nebo následně v detailu kola, aby se naši servismani o problému dozvěděli a mohli ho co nejdříve opravit.

Přehled jízd, přesná trasa a ušetřený čas

Přehled všech svých jízd najdete v aplikaci pod ikonku zvonečku. Když na konkrétní jízdu klepnete, dozvíte se k ní podrobnosti:

Najetá vzdálenost se standardně měří vzdušně mezi místem půjčení a místem vrácení. Přesné měření km přes GPS telefonu si můžete zapnout v Profil a Nastavení.

Ušetřený čas na kole se počítá oproti stejné trase pěšky nebo v MHD.

Dárkové poukazy a jak je aktivovat

Pořiďte někomu ve svém okolí dárkový poukaz na ježdění. Po zaplacení dostanete e-mailem kód poukazu, kterým bude možné zakoupené předplatné či jízdy aktivovat.

Obdarovaný si poukaz aktivuje po registraci/přihlášení přímo v mobilní či webové aplikaci přes volbu Uplatnit poukaz v menu.

Koupě/prodloužení předplatného

Předplatné na rok pořídíte v sekci Platba a tarif přímo v mobilní aplikaci nebo na app.rekola.cz.

Předplatné na rok platí vždy 365 dní od aktivace. Pokud si předplatné pořídíte například v létě 2018, bude vám platit až do léta 2019.

Bezpečnost a vybavení kola

Rekola jsou vybavena všemi potřebnými bezpečnostními prvky - předním a zadním světlem (zapínají se automaticky po vyjetí), odrazkami, zvonkem apod. K ježdění nepotřebujete přilbu (ta je povinná jen do 18 let), ani speciální oblečení.

Jezděte ohleduplně. Pokud si nejste jistí, můžete z kola kdykoliv sesednout a situaci vyřešit jako chodec. Využívat můžete cyklostezek, speciálních míst pro kola před auty na křižovatkách a jezdit je často možné i skrz jednosměrky s dodatkem pro kola.

Nevíte, jak se dostat po městě na kole? Zkuste cyklo-plánovač na mapy.cz

Proč využívat bikesharing?

O údržbu kol je pravidelně dobře postaráno. Pokud narazíte na problém, můžete ho nahlásit a jednoduše přesedlat na jiné kolo. Kola po městě rozvážíme, takže jsou vždy po ruce. Nemusíte tak nic plánovat předem.

Na kole se přesouváte rychleji a nezávisle na jízdních řádech. Kola jsou často nejrychlejší prostředek na přesuny po centru města a dají se pohodlně kombinovat s MHD. K dispozici jsou vám 24h denně. Dlouhodobě se staráte o svou kondici a zdraví. Kolo je ideální na protažení pro sedavé typy: lidi z kanceláří a studenty. Pomáháte svému městu se chytře rozvíjet. Z anonymizovaných dat z jízd města lépe plánují infrastrukturu: nové stojany, cyklostezky apod.

Poznáváte nová místa ve městě i v jeho okolí. Tipy na rychlou dopravu, projížďky a výlety od ostatních Rekolistů najdete na www.narekole.cz

Kola - nově vyvinutá vlastní nebo "recyklovaná"

V Praze, Brně a Liberci jsou letos kola nová, která jsme vyrobili přesně podle vašich potřeb. Neustále je podle zpětné vazby vylepšujeme, aby byla v perfektním stavu.

Mají vše potřebné: originální rám, velký integrovaný košík v řídítkách, kola s reflexním proužkem, nerezový řetěz, automaticky se zapínající světla, snadno nastavitelná sedla, zvonek a mnoho dalšího.

V ostatních městech pak využíváme darovaná kola od vás. Opravená a repasovaná standardizovanými díly, podobně jako kola nová.

Jezděte, sbírejte Recoiny a neplaťte

Za některé akce vás odměníme virtuálními korunami (tzv. Recoiny), ze kterých se pak namísto platební karty přednostně a automaticky zaplatí rezervace kola.

Nasbírané Recoiny je možné využít do konce roku. Recoiny budeme ještě ladit, upravovat a přidávat.

Proč jsou kola růžová?

Kola jsou na ulici dobře vidět a díky netypické barvě jsou dobře odlišitelná od soukromých kol. A nemají o ně tolik zájem zloději.

Chcete darovat svému starému kolu nový život?

Máte staré kolo a chcete ho darovat Rekolům? Pište na daruj@rekola.cz nebo volejte 778 099 878. Děkujeme!
Pomohla vám stránka?

Nainstalujte si aplikaci a vyjeďte!

Kolo si půjčíte i přes mobilní web