Časté otázky

Kdy a kde rekola jezdí?

Kola si půjčíte 24 hodin denně a to v 6 městech: V Praze, Brně, Olomouci, Českých Budějovicích, Frýdku-Místku a Ostravě.

Jak se zaregistrovat?

Celou registraci je nejlepší udělat ještě doma. Pak už jen přijdete ke kolu, načtete QR kód a jedete.

Stáhněte si aplikaci: pro iOS nebo Android.

  1. Zadejte e-mail a heslo.
  2. Zadejte bankovní kartu. Z té odejde platba 1,- Kč pro ověření účtu.
  3. Zadejte telefonní číslo a jméno. Na telefon vám přijde ověřovací SMS.

Jak vyjet?

Ke správnému fungování aplikace potřebujete mobilní data.

Stačí jen vybrat kolo a naskenovat QR kód. V aplikaci se vám zobrazí kód zámku rekola. Kódem zámek snadno odemknete.

Tip: Zamkněte si zámek ke košíku, nebude vám během jízdy překážet. A nezapomeňte si páčkou nastavit sedlo do správné výšky.

Jak kolo vrátit?

Rekola musíte parkovat jen ve vyhrazené zóně, ale vyjet můžete i mimo zónu. Tak vyražte na výlet.

Kolo vrátíte snadno. V aplikaci zmáčkněte “Vrátit kolo” a potom stačí vyfotit bezpečně zamčený zámek.

Tip: Kde rozhodně neparkovat? Dřevěné ploty, přenosné značky nebo patníky. Kola je potom snadné zcizit.

Parkování a zóna pro vracení

Na konci jízdy kolo zaparkujte v dohodnuté oblasti, tzv. zóně, kde kola nepřekáží. V aplikaci na mapě je vynačena růžovým ohraničením. Vyjet mimo ní třeba na výlet můžete, jen pak kolo dovezte zase zpátky. Vrácení mimo zónu je možné za příplatek 320 Kč. Nemusíte se bát, aplikace vás na pokus o vrácení mimo zónu upozorní a doporučí vám kolo přemístit, ať nepřiplácíte.

Při parkování dbejte prosím na to, ať kolo nepřekáží - místa jako zastávky MHD nejsou vhodná, kolo překáží vozíčkářům, kočárkům či nevidomým. Nejlepší je kolo zamykat ke klasickým městským stojanům, po půjčení kola je v aplikaci zobrazujeme ikonkou (P). Nevhodně zaparkovaná kola řešíme, špatně parkující uživatele napomínáme.

Prostudovat můžete celou stránku věnovanou správnému parkování.

Na kartu MultiSport máte 2 volné jízdy denně

V aplikaci v menu pod Nastavení a tarif zadejte číslo vaší MultiSport kartičky. To je celé.

Díky ní můžete čerpat každý den 2 volné jízdy, každou na 60 minut. A k tomu stále navštívit i 1 vybrané sportoviště!

Jízdy na předplatné

Jak si ho aktivuji?
Předplatné aktivujete v aplikacích v menu přes tlačítko Předplatné.

Díky Premium předplatnému získáte neomezený počet jízd na 30 minut, u Standardního předplatné máte k dispozici 4 jízdy na 30 minut za měsíc. Obojí můžete využívat napříč všemi městy Rekol v ČR.

Příklad: Pokud bydlíte v Českých Budějovicích a studujete v Praze, předplatné vám zajistí ježdění v obou městech. A klidně můžete vyrazit na výlet do Olomouce, platit vám tam bude také.


Jak se počítají jízdy u Standardního předplatného?
Máte k dispozici 4 jízdy na každé jednotlivé měsíční období, od data, kdy jste si aktivovali předplatné. Pátá (a další) jízda je placená dle ceníku. Kdykoliv můžete přejít na Premiové předplatné.

Příklad: Předplatné aktivuji 24.3. K dispozici mam 4 jízdy do 23.4. Pokud předplatné neukončím, 24.4 se provede další platba a mam další 4 jízdy k využití do 24.5.


Jak se platí?
Předplatné se platí automaticky, vždy ve stejný den v měsíci, kdy jste si ho aktivovali. Příklad: Předplatné aktivuji 24.3., mám předplaceno do 23. 4.. Pokud ho neukončím, další platba proběhne 24.4.

Pokud by následující měsíc daný den neměl, proběhne platba dříve. Příklad: Aktivuji si předplatné 31.3., další platba proběhne 30.4. (duben 31. den nemá). Pak 31.5.

Předplatné se automaticky platí v měsících, kdy jsou kola v ulicích ve vašem městě.


Vše pod vaší kontrolou
Přehled plateb a kdy probíhají máte vždy pod kontrolou v aplikaci v menu pod Nastavení a tarif v sekci Předplatné. Při každé změně předplatného vám rovněž pošleme potvrzující e-mail s vysvětlením všeho důležitého.


Jenoduché ukončení
Předplatné můžete v Nastavení a tarif kdykoliv jednoduše ukončit kliknutím na tlačítko "Ukončit předplatné".

Aktuální předplacené obodbí vám při ukončení zůstane. Předplatné bude tzv. dobíhat, a vy budete moci do jeho konce využívat jízdy na 30 minut. Další platba už ale neproběhne. Na konci předplaceného období automaticky přejdete na základní tarif: jednorázové jízdy.

Předplatné můžete libovolně zapínat a vypínat, jak zrovna potřebujete. Klidně několikrát do roka. Na měsíc v dubnu, pak přes letní prázdniny. Nebo si ho nechat na celou sezónu.

Jízdy a předplatné můžete platit kartou Edenred

Pokud nemáte účet u Rekol, registrujte se. Během registrace zadejte při ověření platební karty číslo svojí benefitní karty Edenred.

Pokud už účet máte, ale nemáte ji zatím přidanou v účtu u Rekol, stačí v Nastavení a tarif dřívější kartu odebrat a následně benefitní kartu Edenred přidat.

Benefitní kartou lze platit cokoliv: vaše jízdy, rezervace a také předplatné, pokud si jej pořídíte.

Půjčte si na jeden účet 2 kola

Na jeden účet si můžete půjčit 2 kola, pro svou polovičku nebo kamaráda.

Po půjčení prvního kola klepněte na tlačítko "Půjčit další" a načtěte QR kód druhého kola.

Druhé kolo je účtováno vždy po 30 minutách bez ohledu na váš tarif. Cena se odvíjí od ceny jednorázovky ve vašem městě.

Platební karta je bezpečně uložena v bance, k nám se její číslo nikdy nedostane

Abyste mohli naši službu využívat, je nutné zadat do systému vaší platební kartu, z které jsou následně hrazené všechny vaše jízdy. Vaše karta je uložena v maximálně zabezpečeném prostředí banky a my ji nevidíme. O veškerých transakcích budete informování přímo v aplikaci.

Po registraci zadáte kartu bance, bezpečně přes platební bránu ČSOB. Na 1 Kč platbě se ověří, že karta funguje. Kartu je potřeba zadat, i když jezdíte jen na kartu MultiSport - a to pro případ, že byste přesáhli dobu jízdy, chtěli půjčit 2 kola nebo si kolo rezervovat.

Rezervace kola

Aby vám s kolem před nosem někdo neodjel, můžete si jej rezervovat až na 10 minut.

V mapě si otevřete klepnutím na ikonku kola, které si plánujete půjčit, jeho detail. Pak klepněte na tlačítko rezervovat a rezervaci potvrďte.

Cena se odvíjí od ceny jednorázové jízdy. Např. rezervace v Praze vyjde na 8 Kč za 10 minut.

Hlášení problémů

Pokud na kole narazíte na jakýkoliv problém, budeme rádi, když ho přes tlačítko Přidat problém nahlásíte. A to během půjčení, nebo následně v detailu kola, aby se naši servismani o problému dozvěděli a mohli ho co nejdříve opravit.

Přehled jízd

Přehled všech svých jízd najdete v aplikaci pod ikonku zvonečku nebo v Nastavení a tarif. Když na konkrétní jízdu klepnete, dozvíte se k ní podrobnosti:

Najetá vzdálenost se standardně měří vzdušně mezi místem půjčení a místem vrácení. Přesné měření km přes GPS telefonu si můžete zapnout v Nastavení a tarif.

Dárkové poukazy: Jak je aktivovat?

Koupili jste si nebo jste dostali poukaz? Aktivujte si ho po registraci/přihlášení přímo v mobilní či webové aplikaci přes volbu Uplatnit poukaz v menu.

Bezpečnost a vybavení kola

Rekola jsou vybavena všemi potřebnými bezpečnostními prvky - předním a zadním světlem (zapínají se automaticky po vyjetí), odrazkami, zvonkem apod. K ježdění nepotřebujete přilbu (ta je povinná jen do 18 let), ani speciální oblečení.

Jezděte ohleduplně. Pokud si nejste jistí, můžete z kola kdykoliv sesednout a situaci vyřešit jako chodec. Využívat můžete cyklostezek, speciálních míst pro kola před auty na křižovatkách a jezdit je často možné i skrz jednosměrky s dodatkem pro kola.

Nevíte, jak se dostat po městě na kole? Zkuste cyklo-plánovač na mapy.cz

Proč využívat bikesharing?

O údržbu kol je pravidelně dobře postaráno. Pokud narazíte na problém, můžete ho nahlásit a jednoduše přesedlat na jiné kolo. Kola po městě rozvážíme, takže jsou vždy po ruce. Nemusíte tak nic plánovat předem.

Na kole se přesouváte rychleji a nezávisle na jízdních řádech. Kola jsou často nejrychlejší prostředek na přesuny po centru města a dají se pohodlně kombinovat s MHD. K dispozici jsou vám 24h denně. Dlouhodobě se staráte o svou kondici a zdraví. Kolo je ideální na protažení pro sedavé typy: lidi z kanceláří a studenty. Pomáháte svému městu se chytře rozvíjet. Z anonymizovaných dat z jízd města lépe plánují infrastrukturu: nové stojany, cyklostezky apod.

Poznáváte nová místa ve městě i v jeho okolí. Tipy na rychlou dopravu, projížďky a výlety od ostatních Rekolistů najdete na www.narekole.cz

Pojištění odpovědnosti a úrazové pojištění (platné do srpna 2020)

I na kole se může čas od času přihodit nějaká nehoda nebo úraz, proto myslíme na vaši bezpečnost ještě předtím, než šlápnete do pedálů. Do 6.8.2020 můžete během jízdy na Rekolech využít pojištění odpovědnosti a úrazové pojištění od Kooperativy zdarma.

Jak se můžu pojistit?
Je to jednoduché a zdarma. Pokud už vám bylo 18 let, stačí v aplikaci zvolit možnost zdarma pojistit. Pojištění pak platí během každé vaší jízdy na rekolech až do 6.8.2020, bez dalších závazků a zdarma. Po 6.8. vám pojištění zrušíme. Pokud se rozmyslíte, můžete kdykoliv zrušit pojištění v aplikaci i vy.

Na co se pojištění vztahuje?
Odpovědnost
Pokud během jízdy na Rekole omylem někomu poškrábete auto, ulomíte zrcátko nebo způsobíte jinou škodu, vyplatí pojišťovna náhradu až do výše 500 000 Kč. Pojištění se nevztahuje na poškození vašich věcí, ani na poškození Rekola.

Úraz
Přihodil se vám během jízdy na Rekole úraz? Pojišťovna ho ohodnotí podle oceňovacích tabulek a vyplatí vám až 85 000 Kč. Například za zlomenou ruku, kterou by vám museli operovat, dostanete od pojišťovny až 22 100 Kč. Za běžnou odřeninu raději nic nečekejte. Odborně řečeno, pojištění se vztahuje na “alespoň 6% tělesné poškození". V případě, že byste měli po nehodě trvalé následky nebo přišli o život, dostanete od pojišťovny až 500 000 Kč podle závažnosti úrazu.

Pojištění se vztahuje pouze na pojistné události vzniklé během jízdy na Rekole v České republice. Počátkem pojištění je okamžik udělení vašeho souhlasu se vstupem do pojištění (kliknutím na “Je mi 18 a chci pojistit”) v aplikaci Rekola. Pojištění zaniká okamžikem ukončení pojištění (kliknutím na “Jezdit bez pojištění”) v aplikaci Rekola nebo ukončením příslušné rámcové pojistné smlouvy (podle toho, který okamžik nastane dříve).

Jak mám postupovat v případě nehody?
Odpovědnost
Pojistnou událost, kterou jste způsobili během výpůjčky Rekola, vždy dostatečně a prokazatelně zdokumentujte. Pokud došlo k dopravní nehodě a škoda přesáhla 100 000 Kč nebo se někdo zranil, oznamte to policii. Pojistnou událost potom co nejdřív nahlaste prostřednictvím on-line formuláře na www.koop.cz.

Úraz
Zranili jste se během výpůjčky Rekola? Nechte se do 24 hodin vyšetřit u lékaře a potom vše nahlaste prostřednictvím příslušného formuláře. Přiložte k němu lékařskou zprávu a zašlete na adresu: Kooperativa pojišťovna, a. s., Vienna Insurance Group, Brněnská 634, 664 42 Modřice. V tomhle případě událost nelze hlásit on-line.

Kam se mám obrátit v případě stížnosti vztahující se k pojištění?
Pokud nejste se službami spokojeni, můžete podat písemně či ústně stížnost na jakékoli kontaktní místo Kooperativy, jejichž seznam je uveden na internetových stránkách www.koop.cz. Podáním stížnosti není dotčeno Vaše právo obrátit se na soud nebo finančního arbitra, jde-li o životní pojištění.

Vaše postavení ve vztahu k pojišťovně
Upozorňujeme vás, že jako pojištěný se nestáváte stranou pojistné smlouvy. Vlastním právním jednáním proto nemůžete způsobit její změnu nebo zánik. Povinnost hradit pojistné mají ve vztahu k pojišťovně Rekola, nebude-li ale toto pojistné hrazeno řádně a včas, může tato skutečnost vést k ukončení pojistné smlouvy. Právní vztahy týkající se pojištění mezi vámi, Rekoly a Kooperativou se řídí českým právním řádem.

Pojistitelem je Kooperativa pojišťovna, a.s., Vienna Insurance Group se sidlem Praha 8, Pobřežní 665/21, PSČ 18600

Užitečné dokumenty

Proč jsou kola růžová?

Kola jsou na ulici dobře vidět a díky netypické barvě jsou dobře odlišitelná od soukromých kol.

Zajímá vás víc? Mrkněte, jak to celé začalo.


V případě dotazů nám stačí napsat na info@rekola.cz nebo napsat v mobilní aplikaci na chatu. Uděláme všechno pro to, abyste co nejdříve mohli vyjet.

Nainstalujte si appku a jeďte!

Kolo si půjčíte i přes mobilní web