Jak správně zamykat kola?

Našli jste kolo, které bylo špatně zaparkované? Dejte nám prosím vědět!

Rekola parkujte vždy pouze v růžových zónách. Ať už se jedná o kolo s mechanickým, digitálním, případně s kruhovým zámkem, neboli podkovou, nejlepším způsobem je parkovat přímo do stojanů, které jsou k tomu určené. Ty jsou totiž postavené na místech, kde kola nikomu nepřekáží, a to ať už je k němu přímo přivážete, nebo s jiným typem zámku jen postavíte vedle. Budeme také rádi, pokud při parkování použijete stojánky k opření kola.

Věděli jste, že aplikace vám stojan ukáže? Najdete ho pod označenímPokud v okolí opravdu žádný stojan není, rozhlédněte se kolem sebe, třeba objevíte nějaké jiné příhodné místo. Na co si přitom dát pozor a jaké dodržovat zásady?


1. Kolo nesmí překážet. Buďte ke svému okolí ohleduplní a neparkujte kolo tam, kde by ostatním lidem mohlo překážet. Vždy kolem něj nechávejte alespoň 1,5 metru široký volný průchod. Ocení to především maminky s kočárkem nebo vozíčkáři. Dejte si pozor také na nájezdy. Pro vozíčkáře je to totiž často jediná možnost, jak se dostat na chodník.
Nikdy neparkujte kolo před vjezdy, u přechodu pro chodce a nenechávejte je stát tak, aby překáželo na chodníku nebo uprostřed ulice.
2. Kolo nesmí omezovat. Špatně zaparkované kolo může představovat velkou překážku pro nevidomé a slabozraké. Používají totiž 1,5 metru od budovy jako tzv. vodící linii, a pokud se jim v cestě ocitne kolo nebo jiný předmět, může to pro ně být velký problém. Myslete na to a parkujte blíž k silnici.

Nechávejte volný přístup také k informačním tabulím, ke vstupu do metra a podchodů, na zastávky MHD, autobusové zastávky a na vlaková nádraží.
Co ještě nepřehlédnout? Dejte si pozor na značky pro invalidy, ideální je k nim kolo vůbec neparkovat.Děkujeme, že respektujete pravidla a jezdíte i parkujete ohleduplně!