Jak fungují Rekola 2017?

Nová kola z naší dílny

V Praze a Brně letos poprvé vyjedou do ulic nová kola, která jsme si vyrobili přesně podle našich (a vašich) potřeb. Jsou všechna stejná, tak se nám budou mnohem lépe udržovat v dokonalém stavu. Originální rám, integrovaný košík v řídítkách, bezdušová pohodlná kola s reflexním proužkem, nerezový řetěz, dobrá světla, snadno nastavitelná sedla, zvonek a mnoho dalšího. V ostatních městech nejsou sice kola nová, ale také jsme je standardizovali.

Kol navíc bude letos v ulících o hodně více. V Praze 450 a v dalších městech dohromady dalších 250. Zároveň je budeme na exponovaná místa průběžně zavážet. Kola by tak měla být vždy kousek od vás.

Jednorázová výpůjčka

Konečně jsme přivedli to, po čem jste tak dlouho volali: ve všech městech si můžete půjčit kolo jen jednorázově. A tak, pokud využijete jízdy na kole jen příležitostně nebo jste v Čechách jen na skok, nedává smysl pořizovat si celoroční členství. V aplikaci pouze po registraci zvolíte režim "jednorázové výpůjčky" a můžete vyrazit.

Ceny jednorázových výpůjček

Praha: 32 Kč / 1 hodina
Brno: 24 Kč / 1 hodina
České Budějovice: 20 Kč / 1 hodina
Teplice: 20 Kč / 1 hodina
Olomouc: 16 Kč / 1 hodina

Cena platí za každou započatou hodinu. Abyste nemuseli přemýšlet, kde kolo zamknout, připravili jsme pro vás repointy, do kterých kola zamykáme.

Pokud byste náhodou potřebovali vrátit kolo mimo repoint, je to možné. Jen vám musíme připočíst drobný manipulační poplatek ve výši 50% (konkrétně 16 Kč v Praze, 12 Kč v Brně, 10 Kč v Českých Budějovicích a Teplicích, 8 Kč v Olomouci). Předtím, než se tak stane, vám aplikace dá vědět a vy se můžete rozhodnout kolo vrátit jinde.

Oproti loňskému roku jsme zavedli možnost vracet Rekolo i zcela mimo zónu. Musíme však pro něj vyslat ihned technika - pokud chcete takovou službu využít, připravte se na 10x násobek jednorázové výpujčky v daném městě (320 Kč v Praze, 240 Kč v Brně, 200 Kč v Budějovicích a Teplicích, 160 Kč v Olomouci). Opět - před tím, než platbu provedeme, se vás ale v aplikaci zeptáme, zdali s tím souhlasíte a kolo je opravdu mimo zónu. To abyste se náhodou nepřeklikli a pak se nedivili, za co že platíte.

Shodná cena je i pro roční členy po překročení doby zdarma. (viz odstavec níže).

Půjčování s ročním členstvím

Máte-li celoroční členství za 1 199 Kč, můžete jezdit kdykoli, také ale pouze 1 hodinu (máte-li členství ještě z roku 2016, pak můžete jezdit až 3 hodiny do konce jeho platnosti). Pokud potřebujete jet déle, zaplatíte za každou další započatou hodinu stejně, jako za jednorázové výpůjčky (viz výše). Abyste nic neplatili musíte mít mezi jednotlivými hodinovými výpůjčkami alespoň 15 minut nebo můžete využít jiné kolo - tedy můžete v 59 minutě vrátit první kolo a hned zapujčit na 59 minut další kolo. Nezaplatíte tak nic navíc. Chceme, aby si kol užilo co nejvíc lidí. Jako předplatitel můžete vracet kola kdekoliv v zóně (tedy i mimo repoint), stejně jako v loňském roce. Mrkněte na mapku aktuálních zón.

Pujčování s měsíčním členstvím

Myslíte si, že rok je pro vás příliš dlouhá doba a nechcete se tak vázat? Využijte měsíční členství za desetinásobek jednorázové výpujčky: 320 Kč v Praze, 240 Kč v Brně, 200 Kč v Budějovicích a Teplicích; 160 Kč v Olomouci. Jezdit můžete kolikrát chcete ve vašem "domovském" městě (které si vyberete při registraci); v ostatních městech budete platit jednorázové výpujčky.

Délka výpujčky pro staré předplatitelé

Pokud máte členství (či voucher) nakoupený před 21. 3. 2017, zachováváme vám podmínky při nákupu - můžete mít kolo až 3 hodiny bez dalších poplatků. Máte možnost kolo využívat ještě déle - za standardní hodinovou sazbu.

Po doběhnutí starého členství budete mít možnost si zakoupit buď jednorázovou jízdu a nebo opět si pořídit členství.

Kola vracíme do repointů...

Abyste nemuseli přemýšlet, kde kolo zamknout, připravoli jsme pro vás virtuální stojany - tzv. Repointy. V aplikaci mají ikonku parkoviště s číslem (značící počet kol) a je jich opravdu hromada. Kromě pohodlnějšího vracení vám umožní i pohodlnější půjčování - v repointu většinou najdete více než jedno kolo. Do některých repointů také budeme pravidelně zavážet. Repointy jsou na místech, kde kola nepřekážejí, nekradou se a neničí. Repointy budeme v průběhu roku postupně ještě přidávat. Máte tip na nějaký?

... a do zóny.

Abychom zajistili dostatečný počet kol a na Rekola jste se mohli spolehnout, vytyčili jsme růžovou zónu. V roce 2017 se již mírně rozšířila (např. Chodov v Praze, Technologický park v Brně apod...) a postupně se bude rozšiřovat dále. Pokud máte tip, kde by měla být - a je tam i stojan - dejte nám tip na nový Repoint v této lokalitě.

Potřebujeme vaší platební kartu.
Je to bezpečné.

Pro to, abychom mohli přinést vámi žádané novinky (jednorázové výpujčky; placení za delší výpujčku; v sezoně 2017 představíme i např. možnost rezervovat si kolo) potřebujeme od vás zadat ke svému profilu vaši platební kartu. Kartu nedáváte nám, je uložena u ČSOB banky. Před každým strhnutím financí vám dáme vědět (např. před vypujčením kol; před vrácením mimo zónu či mimo repoint u jednorázových výpujček) v mobilní aplikaci či na webu - a máte možnost akci odvolat a nic neplatit. Všechny moderní dopravní služby ve světě i u nás (namátkou: Uber, Liftágo) jdou stenou cestou, stejně jako zahraniční systémy sdílených kol - je to pohodlnější pro vás, rekolisty. Pokud by se náhodou stalo nějaké nedorozumění ohledně plateb - napište nám, zavolejte na 778 099 878 a pokusíme se jej vyřešit. A v poslední řadě můžete transakci reklamovat i u své banky.

Nemám chytrý mobil

Nevadí - můžete si kola pujčit pomocí SMSky. Mrkněte se, jak se kolo půjčuje a vrací. Služba je možná jen pro předplatitele a pro česká čísla a musí se aktivovat v administraci. Pro tarify nakoupené po 11. 4. 2017 je každá zaslaná SMS zpoplatněna 1 Kč (tj. pro pujčení a vrácení potřebujete 2 SMS - zaplatíte tak 2 Kč). Platba bude automaticky stržena na konci měsíce.

Proč se zdražil rok 2017?

Chceme vybudovat opravdovou alternativu k dopravě po městě. Myslíme si totiž, že kolo může být ten nejlepší a nejrychlejší dopravní prostředek pro určitý typ cesty (pro nějaký jiný může být nejlepší auto, MHD či chůze). Proto je ale třeba vyrobit dostatečný počet kol, které něco stojí. A kola pravidelně servisovat a případně je (ve větších městech) i zavážet. Díky tomu budete mít kolem sebe dost rekol v dochůzkové vzdálenosti a můžete se na ně spolehnout.

Změna podmínek pro všechny a možnost vrácení členství

Máme za to, že nové podmínky umožní nejlepší fungování pro všechny. Pokud s nimi nesouhlasíte a nechcete na ně přistoupit, máte na to plné právo. Mrzí nás to. Pokud chcete, napište nám na info@rekola.cz a vrátíme vám peníze za nevyužitou dobu členství.

Chci darovat svému
starému kolu nový život

Máte staré kolo a chcete ho darovat Rekolům?
Pište na daruj@rekola.cz nebo volejte 778 099 878.